GeoProjetCAD

       Namena paketa GeoProjektCAD je da automatizuje proces obrade podataka snimljenih na terenu, počev od unosa tačaka u računar (na više načina), preko izrade situacija, završno sa izradom propisane dokumentacije. Pošto se podaci tokom rada čuvaju u memoriji, lako je moguće promeniti parametre kao što su veličine fontova, pikir, veličina topografskih znakova i druge i ponovo iscrtati situaciju.

       Za izradu programa korišćen je ObjectARX, alat za razvoj specijalizovanih AutoCAD aplikacija na programskom jeziku C++, tako da se  on izvršava u okruženju AutoCAD-a ili BricsCAD-a, pa je moguće paralelno koristi široke  mogućnosti ovih programa: štampanje, editovanje grafičkih entiteta, zamrzavanje lejera, razmena podataka sa drugim programima (npr. MapCad itd...).

       Program se sastoji iz niza komandi koje su integrisane u okruženje AutoCAD-a (slika desno) ili BricsCAD-a i pozivaju se iz menija koji su nadovezani na menije ovih programa, a najčešće korišćene komande mogu se pozivati sa toolbar-a (slika dole desno).

       Velika prednost ovog programa je što pored AutoCAD-a radi i na pltformi BricsCAD-akoji je u velikoj meri kompatibilan sa AutoCAD-om ali je višestruko jeftiniji i pristupačniji za korišćenje legalne verzije i u malim geodetskim firmama.

 

 

     Mogućnosti programa:

-  import koordinata tačaka ili podataka dobijenih sa instrumenata,

-  unos tačaka: tačke osnove, detaljne (polarno, u formi YXH), stanice,

 crtanje: tačaka, linija, objekata, topografskih znakova

-  crtanje objekata konstruisanjem linija pod uglom

-  izrada uzdužnih i poprečnih profila

-  operacije sa tačkama: dodavanje, pomeranje, konstruisanje, promena stanice

-  konstruisanje krivina i deoba dobijenih linija, podaci za regulaciju

-  dodavanje topografskih znakova

-  dobijanje informacija o površinama, tačkama

-  izrada listova plana i priprema za štampu sa automatskom podelom na listove detalja

-  formiranje zapisnika

-  linearna transformacija tačaka sa rotacijom

-  prepoznavanje tačaka i linija koji su ređeni AutoCAD-ovim komadama ili pomoću drugog softwera

 

 







Izrada situacionog plana

   Nakon unosa tačke se icrtavaju pokretanjem komande "Crtanje tačaka". Tačke se iscrtavaju u YX ravni u potpuno realnom prostoru, ali sadrže i vrednost kote. Pored tačke se ispisuje broj tačke i vrednost kote, a veličina cifara kao i razmak između pikira i linije se može menjati u bilo kom trenutku tako da o vrednostima ovih veličina prilikom obrade podataka i nije važno mnogo voditi računa jer se tražena vrednost zadaje i dobija u bilo kom trenutku a onda o razmeri situacije za štampu i nije potrebno govoriti. Ovi grafički entiteti se smeštaju u za to unapred pripremljene lejere i kasnije se sa njima može lako manipulisati, npr. isključiti prikaz brojeva tačaka. Podaci na ekranu su organizovani u grupe čime je omogućen i vizuelni kontakt između svih entiteta vezanih za konkretnu tačku. Posebna je priča interaktivna veza između baze i slike na ekranu gde se svaka manipulacija sa tačkama (na ekranu) potpuno automatski povezuje sa bazom, (naravno kada se pravilno primenjuju za to predviđene komande) a time se nimalo ne narušavaju mogućnosti okruženja.

   Program takođe pamti položaj pomerenog broja koji označava kotu tačke u odnosu na tačku pa se ponovnim iscrtavanjem tačaka ni taj odnos ne remeti.

   Tačke se mogu spajati linijama, prostim klikom na željenu tačku ili zadavanjem brojeva tačaka.

Dodatne mogućnosti

Prilikom obrade pomažu i posebni alati kao što su...

-  Pomeranje tačaka proizvoljno

-  Pomeranje tačaka na zadatu liniju

-  Pomeranje tačke idealno u sredinu između dve tačke

-  Dodavanje tačke na ekranu

-  Dodavanje tačke koordinatama

-  Dodavanje tačke ortogonalno

-  Dodavanje tačke lučnim presekom

-  Dodavanje tačke između tačaka kad se vodi računa o njenoj koti

-  Interpolacija

-  Promena kote tačke i dodavanje dvojne i trojne visine

-  Sakrivanje i prikazvanje kote pojedinačno po tačkama...

-  Računanje površina

-  Izvlačenje podataka o tačkama sa prenumeracijom direktno na ekranu.

-  Presortiranje tačaka po stanicama ( trajno i u potpunosti ili samo za skicu).

-  Automatsku podelu na listove detalja sa numeracijom za sve razmere prema pravilniku. 

 

 


Topografski znaci

 

Zapisnik

  Poznato je da podaci snimljeni sa terena nisu baš uvek snimljeni sa tačaka geodetske mreže već se koriste pomoćne tačke i tu se javlja problem zapisnika sa mreže.

  Program omogućava automatsko ''prevezivanje'' detalja snimljenih sa nekih tačaka na neke druge tačke i to veoma jednostavno čak i uz mogućnost da kod preračunavanja program vodi računa o udaljenosti tačaka od novih ''stanica'' i vrši sortiranje shodno tome. Zapisnik se zatim automatski izvlači kao poseban fajl. Prilikom formiranja zapisnika ( a naročito zbog ''prevezivanja'' detalja na nove stanice) dolazi do remećenja brojeva det.tačaka (nisu hronološki poređane) u okviru novih stanica pa program nudi mogućnost da se izvrši sortiranje tačaka i time je skica detalja odmah spremna za štampu. Sortiranje je moguće i sa promenom početnog broja tačke a time se postiže mogućnost povezivanja različitih situacija uz očuvanje svih elemenata interaktivnih fajlova.  

 



 







Obrada krivina

  Programski paket GeoProjektCAD omogućava i jednostavnu manipulaciju podacima za regulaciju.

  Unosom zadatih osovinskih tačaka (ako već ne postoje na situaciji) i njihovim izborom na situaciji program razračunava krivine i to tako što može u isto vreme da obradi i nacrta krivinu sa različitim širinama kolovoza pa čak i različitim širinama trotoara (u isto vreme) i to uz pružanje mogućnosti korisniku da odabere metodu (pomeranje centra ili automatski razračunavanjem dvojnog poluprečnika) i da sve to sa svim elementima krivine iscrta na situaciji pa pošto je programski odvojeno izračunavanje unutrašnje i spoljašnje strane , za obradu bilo kakve raskrsnice (ili više njih) potrebno je samo par minuta a svo to računanje je praćeno automatskim iscrtavanjem svih elemenata na situaciji. Računanje podataka po lukovima i po pravcima za obeležavanje je takođe automatizovano(sa izborom mogućnosti podele za odgovarajuću razmeru ili proizvoljno)  i usput je obezbeđen eksport podataka u formatu koji može da se direktno ubaci u instrument . Jedino ograničenje je za sada rad samo sa kružnim krivinama bez prelaznica ali samo za sada... 

































 




      Posebne mogućnosti u novijim verzijama programa:

-  kreiranje DMT-a (digitalnog modela terena),

-  crtanje izohipsi pomoću DMT-a

-  kreiranje podužnih i poprečnih profila na osnovu DMT-a

-  exsportovanje i importovanje DMT-a koji sadrže situacije pre i posle obrade terena (iskop, nasip, ...)

-  računanje promene zapremine između dva DMT-a, sa crtanjem uporednih poprečnih profila.



Unos tačaka

   1.Manuelno

   Podržan je unos podataka na više načina (koordinate i kote ili podaci polarnog premera, nezavisno od broja stanica i ponavljanja jedne iste stanice) kao i veoma elegantno operisanje sa podacima ortogonalnog premera.

   2.Automatizovano

   Nakon završetka merenja i transfera podataka merenja u računar, pozivanjem samo jedne komande ostvaruje se veza izmedju programa i podataka merenja i time omogućava neograničena manipulacija njima.

   Formira se fajl koji je u svakom trenutku aktivan za bilo koju vrstu izmene,dorade i dopune sa mogućnočću da se iz tako dobijene aktivne baze otklanjaju greške (npr.pogrešne koordinate i kote tačaka osnove-promeniš podatak za stanicu a program automatski vrši promenu svih podataka vezanih za tu promenu bez učešća operatera). U ovom trenutku su podržani transferi sa instrumenata marke "Sokia" i "Topcon", a lako se može prilagoditi korisniku i za instrumente drugih proizvodjača .

   Sa instrumenata marke "Sokia" transfer podataka se može vršiti iz instrumenta posredstvom modula za transfer "Sokkia2PC" koji daje fajl sa koordinatama kompatibilan sa programom GeoProjektCAD.

   Tačke se takođe mogu unositi u formi YXH . 

 



















 

Crtanje objekata


  Objekti se crtaju pomoću poznatih (izmerenih) tačaka i konstruisanjem zadavanjem vrednosti ugla i dužine

  A može i bez svega toga ako se koriste rasterske pozadine. Šrafure objekata se podrazumevaju.

  Program pamti sve iscrtane objekte pa se objekti mogu iscrtavati sa izmenom pojedinih parametara u bilo kom trenutku i lako prilagoditi traženoj razmeri za štampu.

 




  Topografski znaci se unose jednostavno ali je posebna pogodnost što program pamti i tačkaste i linijske znake kao i njihov relativan položaj i iscrtava ih i naknadno sa izmenom njihove veličine neograničeno puta pa je opet ona priča o razmeri nepotrebna.

Digitalizacija

  Program omogućava da se sa rasterske podloge vrši digitalizacija uz istovremeno iscrtavanje vektorizacije i to nudi  izbor mogućnosti da program pamti podatke o digitalizovanim tačkama ili da se vektorizacija vrši samo za potrebe ekrana.














Izrada podu

žnih 

i p

oprečnih profila

   Iz obrađene situacije moguće je izvlačenje podužnih i poprečnih profila u proizvoljnoj razmeri kako za visinu tako i za dužinu.

Podužni profil

  Podužni profil se izvlači jednostavno izborom tačaka (obavezno) a pre iscrtavanja postoji upit za razmeru za visinu i dužinu a program vodi računa o položaju iscrtavanja pa se neće desiti preklapanja ako ih ima više (nebitno koliko i u kojoj su razmeri). Važno je napomenuti i to da podužni profili mogu da se rade i sa dvojnom ili trojnom kotom detaljnih tačaka pa je izrada profila izvedenog stanja kanalizacionog voda sa kaskadama pravo zadovoljstvo.

Poprečni profil

  Poprečni profili se takođe iscrtavaju izborom tačaka ali pri tom postoji mogućnost da se pre izbora tačaka njihov položaj definiše po proizvoljnim pravcima a u program je ugrađena opcija koja omogućava automatsku interpolaciju pa je izvlačenje podataka za profile opet nezavisno od njihovog položaja i pravca pružanja u prostoru radilišta.

   Za linijske objekte prilikom iscrtavanja poprečnih profila program automatski numeriše profile, računa njihove stacionaže po osovinskim tačkama i sve to sam iscrtava na situaciji.  

 







NAPOMENA:

   Program funkcioniše tako da se prilikom rada formira fajl koji sadrži podatke oblikovane na način da se crtež skoro u potpunosti generiše pozivanjem jedne ili više komandi u zavisnosti od onoga šta nam treba a da pri tom dozvoljava mogućnost da se parametri crteža menjaju pa se nezavisno od toga da li postoji situacija zapisana kao crtež ili ne, uvek može dobiti novi rad sa više ili manje detalja kao i mogućnost nadovezivanja više takvih fajlova. Obzirom da se radi u realnom prostoru onda nema ograničenja u upotrebi podataka a format im je takav da zauzima vrlo malo memorije pa se za obradu mogu koristiti i računari manjeg kapaciteta .

   Program kao i njegovi alati su prilagođavani praktičnim potrebama i zahtevima. Testiran je više godina i tek kad je bez ikakvih nedostataka bio u stanju da podrži obradu podataka i izradu najrazličitijih podloga za projektovanje, odlučili smo da ga predstavimo i Vama.

   Za štampu gotovih radova podaci se jednostavno izvlače u Layout- u a program sam definiše okvir sa upisom podataka za koordinatni sistem i isrtava decimetarsku mrežu. Tekstualni opis je manualan.     

Reference:

Geoprojekt, Aleksinac

Geoplan Biro, Aleksinac

Geodetski Servis, Niš

Geometar-Devetak-Ćata, Velika Plana

NIK, Pirot

GEOdum, Kruševac

Međaš, Niš

Premer, Trstenik

Autori:

Dragan Stevanović, dipl. Ing.

Nebojša Mladenović, dipl. Ing.



kontakt: